petak, 29. lipnja 2012.

Trešnja...

Ne nisam se ulijenila. Jednostavno, trenutno sam u fazi kada ništa ne stignem. Zapravo, stižem kuhati i fotkati, ali nedostaje inspiracije za nekakav suvisli tekst.
Od jagoda više volim trešnje, a nisam vam dala niti jedan recept s tim sexy voćem. Stvarno mislim da je sexy. Onako zaobljene, blistave, napete kože izvana, a sočne iznutra, neodoljive su. Privlačno je i to što ih ne možeš imati kad god to poželiš. Na raspolaganju su jedan jedini mjesec u godini. Činjenica je da ih najviše volim svježe i da u lipnju, u prosjeku pojedem kilu trešanja dnevno. Ipak, slasne su i u nekom dobrom kolaču ili kao kompot.


Volim ih nositi i na uhu, kao naušnice. Jedna je to od ljepših uspomena iz djetinjstva.


Nadam se, da s današnjim receptom nisam zakasnila i da ćete u subotu na placu još pronaći zadnje, lipanjske trešnje.

PITA OD TREŠANJA I BADEMA (FRANGIPAN)
-za kalup od 26 – 28cm

PRHKO TIJESTO
125g maslaca
50g šećera
naribana korica pola limuna
1 jaje
200g glatkog brašna
Prstohvat soli

NADJEV
600g trešanja bez koštica
250g maslaca
200g šećera
25g glatkog brašna
250g oljuštenih, mljevenih badema
4 jajeta
mala čašica kirscha ili amaretta

Omekšajte maslac za oba recepta. Ostavite ga vani, da postigne sobnu temperaturu. Nikada ga nemojte topiti u pećnici ili na štednjaku, jer će se komponente razdvojiti.
I jaja za oba recepta moraju biti na sobnoj temperaturi.
Što se tiće badema, mžete ih sami blanširati i oguliti, ili još bolje, već blanširane kupite na tržnici. Pažljivo ih sameljite u mlinčiću. Odaberite program za pulsiranje. Mlinčić je dobro i povremeno protresti. Nemojte pretjerati s mljevenjem, jer su bademi masni pa bi se mogli slijepiti u grudu, a vama treba nešto rastresito, brašnasto.


Prvo napravite prhko tijesto. U mikseru pjenasto izmiješajte maslac i šećer. Masa mora biti blijeda i jednolična. Dodajte koricu limuna i umiješajte jaje. Najbolje je da ovaj dio radite ručno. Dodajte brašno i sol te sve iskombinirajte, formirajte disk od tijesta i omotajte ga folijom. Neka odstoji pola sata u hladnjaku.
Tijesto razvaljajte na debljinu od 3mm i obložite kalup za pitu. Neka tijesto visi preko rubova. Višak ćete odstraniti nakon pečenja. Dno ispikajte vilicom kako se ne bi napuhnulo za vrijeme pečenja.
Pecite bez nadjeva, oko 10 min ili dok ne dobije zlatnu boju, u pećnici zagrijanoj na 180°C. Ohladite pa odstranite višak tijesta, koji visi preko rubova.

Za nadjev, kremasto izmiješajte maslac i šećer. Dodajte brašno i trećinu badema pa iskombinirajte spatulom, ručno. Pažljivo dodajte razmućena jaja. Jedno po jedno. Umiješajte spatulom preostale bademe pa dodajte čašicu likera.


Smjesu rasporedite u ljusku od prhkog tijesta. Po površini gusto rasporedite trešnje. Ne morte ih utisnuti u smjesu. Same će propasti za vrijeme pečenja.
Pecite na 160°C oko 40 min.
Ohladite prije rezanja.

nedjelja, 17. lipnja 2012.

Travnjak na krovu grada

Sigurno vam se nebrojeno puta dogodilo, da poslije posla završite na cugi. Na samo jednom piću. A onda ste se našli na  trećem, četvrtom... Sve bi to bilo standardno, da moje radno vrijeme nije završilo u 24.00, kada je pala prva čaša. Zapravo, ostala sam ja na toj prvoj čaši, ali stalno je bila puna. Onda sam iz jednog bara, prešla u drugi pa sam se uskoro našla u nepoznatom stanu, u nepoznatoj kuhinji i već je bilo 04.00, kada sam sa šačicom ljudi dijelila lonac slasne pašte i komad vrhunskog parmezana. Da, završila sam u odličnoj kuhinji s onima koji znaju. Na žalost, toliko sam se zadubila u tanjur, da sam zaboravila fotografirati.A da bi jedna nekonvencionalna noć završila onako kako zaslužuje, totalno bizarno, popeli smo se na krov i bosonogi, s vlažnog travnjaka promatrali Zagreb u svitanje.



Zahvaljujem nazočnima.
Slobodnu nedjelju provela sam spavajući, a kada sam se probudila, bila sam spremna za još jednu rundu dobre hrane, za nešto sa žlicom.

MLADA JANJETINA S JOŠ MLAĐIM GRAŠKOM
-za dvije osobe

300g mlade janjetine (ja sam koristila filet, ali odlično će poslužiti i meso s lopatica ili vrata)
200g mladog graška
1 luk, sitno nasjeckan
1 mrkva, nasjeckana na sitne kockice (brunoise)
4 mlada krumpira, oprana i prerezana na polovine
središnji dio slate kristalke narezan na trakice
2 dcl bijelog, suhog vina
pileći temeljac ili voda (okus sigurno neće biti identičan)
sol i svježe mljeveni bijeli papar


Dobro zagrijte tavu i na nju dodajte malo maslinovog ulja. Janjetinu narezanu na kocke popržite sa svih strana. Pustite da se na dnu tave stvori karamelizirani sloj. Meso prebacite na tanjur, a na istoj tavi nastavite omekšavati luk i mrkvu. Kada su sasvim omekšali, vratite janjetinu pa sve podlijte vinom. Kuhačom postružite dno, a kada ispari dvije trećine vina, janjetinu u potpunosti prekrijte temeljcem. Poklopite i kuhajte oko pola sata. Tada dodajte grašak, krumpir i salatu pa kuhajte još petnaest minuta. Janjetina mora biti meka ko' putar.


Začinite solju i paprom te poslužite s baguetteom hrskave koorice i uz čašu bijelog vina.

srijeda, 13. lipnja 2012.

Produžiti produženi vikend

Može li se produženi vikend provesti bolje, nego li u prirodi, na suncu, u Istri? Vjerojatno može, ali moj je bio upravo takav.  Malo kiše, puno sunca i dobra hrana. Dani su mi prolazili između vrta i kuhinje. Dobro, malo sam i prošetala okolicom.


U Novigradu su se održavali Dani kapa santi, odnosno Jakovskih kapica. Nisam bila tamo, ali u skladu sa sezonom, odlučila sam i ja poigrat se njima. Njihovo mirisno, slatko meso povezala sam s mladim graškom iz vlastitog vrta i napravila jednostavno i lijepo predjelo.


Osim do povrtnjaka, u nabavku sam morala i do Limskog kanala. Uživam u kupnji namirnica direktno od proizvođača na mjestu proizvodnje. Volim i domaće, supersvježe kape sante. Njihov mišić je malen i čvrst, a u ustima se osjeća more. Nikako ne zazirite od sirovih i, recimo, njihovog carpaccia.
No, volim i krupne, atlantske kapice, čiji vas slatkasti miris iz tave u potpunosti preuzme.
Kako god, svježu kapicu, ako više nije živa, prepoznat ćete po boji. Ona treba biti sivkasta, a meso čvrsto. Što je kapica starija, meso joj je bjelje. Znači, biserno bijele kapice, baš i nisu svježe.

Što se graška tiče, sezona mu je kratka i treba je u potpunosti iskoristit. Uživajte u njegovoj zelenoj boji i malenim, slatkim zrnima. Kupujte onaj u mahunama i sami ga čistite, jer brzo gubi slatkoću. Ne sramite se na tržnici otvoriti mahunu i sami ga kušati.


Već znate koliko je važna privlačnost onoga na tanjuru, zato nikako nemojte biti lijeni blanširati gršak prije bilo kakve daljnje obrade. Tako će uvijek biti žive, zelene boje.

JAKOBOVE KAPICE S REZANCIMA OD SIPE, KREMOM OD GRAŠKA I SOTIRANIM KOROMAČEM
-za dvije osobe

6 jakobovih kapica
200g mladog, očišćenog graška
1 manja sipa
1 koromač, narezan na šnite
maslac
mlijeko, slatko vrhnje, voda
sol, krupno mljeveni bijeli papar
maslinovo ulje
izdanci graška za dekoraciju


Uzavrite lonac slane vode i ubacite očišćeni grašak na minutu. Brzo ga ohladite u zdjeli ledeno hladne vode.
Grašak prebacite u drugi lonac i prekrijte ga mješavinom vode 50%, mlijeka 25% i slatkog vrhnja 25%. Skuhajte grašak, a zatim ga još vrućeg izmiksajte u blenderu ili štapnim mikserom. Nemojte odmah iskoristiti svu tekućinu u kojoj se kuhao, nego ju dodajte po potrebi. Grašak procijedite kroz fino cjedilo, kako biste se riješili grubih komadića.
Dobivenu kremu vratite na štednjak i nastavite kuhati dok ne dobijete traženu gustoću. Na kraju, po potrebi, začinite solju i bijelim paprom.


Ugrijte tavu s maslinovim uljem. Položite na nju šnite koromača i dobro ih zapecite s obje strane zatim dodajte malo vode i prokuhajte par minuta. Povrće mora ostati hrskavo u sredini. Posolite i popaprite.

Jakobove kapice izvadite iz ljuštura i očistite tako da ostane samo cilindrični mišić. Dobro zagrijte tavu i na nju dodajte maslac. Kada se počne pjeniti, položite kapice i pecite ih tridesetak sekundi do minute s jedne strane i još tridesetak s druge. Dodajte još maslaca. Neka se pjeni. Dodajte i sipu izrezanu na tanke trakice. Neka vas ne brine što će maslac potamniti, postati smeđe boje s karameliziranim komadićima. Tako mora biti. Na kraju začinite solju i mljevenim, bijelim paprom.


Za dekoraciju tanjura ćemo iskoristiti mlade izdanke graška, a predlažem i blijedo zelenu pjenicu od graška. Pjenicu možete napraviti tako da uzmete žličicu kreme od graška i dodate ju u decilitar mlijeka, zagrijete, a zatim zamutite malim mikserom za nescafe. Sve to učinite neposredno prije serviranja, kako pjena ne bi splasnula.

Nakon ukusnog obroka predlažem šetnju Motovunom i kavu s pogledom.


petak, 8. lipnja 2012.

Brunch

Nije doručak, a niti ručak. Zove se brunch i složenica je riječi breakfast i lunch. Nakon subotnjeg tulumarenja probudili ste se kasno, mamurni ili, možda, ne. U svakom slučaju prekasno je za lagani doručak, a baš i niste spremni za napad na nedjeljno pečenje. Rješenje je obrok, koji kombinira nešto okrepljujuće iz doručka i nešto zanimljivo od ručka, kombinacija jednostavnog i gotovo ozbiljnog.
Brunch je idealan izgovor za ljenčarenje i druženje s prijateljima u kasno prijepodne. Na žalost, kod nas je u nedjelju teško pronaći takvo mjesto. Kad bolje razmislim, niti ostatak tjedna ne pruža sličnu mogućnost. No dobro, pozovite prijatelje k sebi i dogovorite da svatko donese nešto od namirnica pa zajedno pripremite nekoliko jednostavnih jela. Smisao brancha je čilanje, a ne ubijanje u kuhinji.
Što skuhati? Sve kombinacije su dozvoljene. Jaja, povrće, salate, mogu i šnicli, kobasice, jednostavni umaci. Glavno da je jednostavno i brzo.
Ja vam predlažem jednu varijantu Jaja Benedict. Zapravo, uzela sam jaja i Sauce Hollandaise, a ostalo zamijenila šparogama. Trenutno su prekrasne i slasne šparoge na vrhuncu. Uživajte u njima dok još možete, jer osjetljive su na kišu, a ova nikako da odustane.


ŠPAROGE, POŠIRANO JAJE I SAUCE HOLLANDAISE
-za dvije osobe

10 većih i malo debljih šparoga
2 jajeta za poširanje
malo bijelog, vinskog octa
2 jajeta za sauce
50ml suhog, bijelog vina
3 grančice mente
250g maslaca (od kojeg ćete dobiti 200g masla)
malo limunovog soka
nekoliko listića mente za dekoraciju
sol, maslinovo ulje

Kao što sam već ranije naglasila, privlačan izgled tanjura je bitan, a postići ćete ga ako se posvetite pripremi namirnica. Ne mora vam to oduzeti puno vremena i energije. Samo nekoliko poteza može učiniti puno.


Uljepšajte šparoge. Kod uzgojenih, mladih šparoga nije nužno prelamanje, posebno ako želite da su sve iste dužine. Poravnajte im vrhove i nožem odrežite donji, blijedi dio, koji je bio pod zemljom. Mjesto reza odredite prema šparogi, koja ima najviše blijedog. Zatim im odstranite sve listiće. Od polovice na niže ogulite koru, tako da otkrijete bijeli dio šparoge.

Dobro zagrijte grill tavu.
Šparoge posolite i nauljite. Kako biste dobili ujednačen otisak grill tave na šparogama, poravnajte ih i fiksirajte čačkalicom. Položite ih na jako zagrijanu tavu  i pritisnite. Sa svake strane pecite oko minutu i pol. Ohladite.

U lončić stavite 50ml vina i tri grančice mente. Stavite na vatru i pustite da uzavre. Stavite na stranu na petnaestak minuta, da menta pusti aromu.

U međuvremenu pročistite maslac. Ugrijte lonac s vodom i na njega stavite posudu s maslacem. Neka se lagano topi. Kada je sasvim otopljen, mrežicom odstranite pjenu s površine. Masni dio odlijte i pustite da se malo ohladi, a mliječni talog bacite.

Posolite i ugrijte vodu za poširanje jajeta. Ne smije vreti, smije se samo malo gibati. Tada dodajte par žlica vinskog octa i jaja. Kuhajte ih 3minute. Ukoliko se ne kreću u vodi, pažljivo ju pokrenite žlicom. Jaja izvadite na papirnatu salvetu i neka tu pričekajte da napravite sos.


Toplu kupku na kojoj ste topili maslac, sada iskoristite za kuhanje sosa Hollandaise. U vatrostalnu posudu stavite dva jajeta i malo soli. Ponovno zagrijte vino pa odstranite grančice mente. Vino lagano ulijevajte u jaja, uz stalno miješanje pjenjačom, kako se ova ne bi zgrušala. Sada posudu stavite na toplu kupku i nastavite miješati. Sos je spreman za drugu fazu, kada su jaja pjenasta i bijela, a vi lagano nazirete dno. Ugasite vatru, ali posudu s umakom ostavite iznad kupelji. Počnite dodavati maslo, uz neprestano miješanje. Nemojte odmah dodati sve, jer bi vam se sos mogao previše zgusnuti. Konzistencija sosa mora biti takva, da je lagan, a da se, ipak, može zadržati na jajetu, a ne skliznuti s njega.


Korigirajte slanost i kiselost dodavanjem limunovog soka.

Servirajte mlako.